Ungkunstnere

Ungkunstnere på Festspillene

Fra 1997 har Festspillene årlig tildelt to stipendier til unge uetablerte kunstnere. Ungkunstprosjektene har befestet sin posisjon i Festspillenes program, og flere og flere - både av publikum og presse - har etter hvert blitt svært interessert i disse spennende satsingene.

1997

  • Liv Hanne Haugen (dans, musikk,installasjon)
  • "Rett vest" (IS) fra Lofoten, Island, Grønland og Færøyene (teater)

1998

  • "Koladrøm" - Helle Levang Moum (dans)
  • "Parallell" Charlotte Persen og Bjørn Arne Johansen (lys, lyd, data, film mm)

1999

  • "Begjær 1000" - NING ensemblet (musikkteater)
  • "Det gamle testamentet" og "Keiserens nye klær" - Eirik Junge Eliassen og hans trupp (teater)
  • "Utstilling" - Nordland kunst- og filmskole

2000

  • "A Butterfly Searching for Relax" - Bård Løftingsmo og Hilde Tørdal (installasjon)
  • "Re-Sirkus" - Teater 12 1/2 (sirkus og teater)

2001

  • "Feminine forbrytelser" - Uendelig teater v Maja Zakariassen (teater)
  • "2001 Lyd" Amund Sjølie Sveen (musikk, lyd mm)

2002

  • "Forum - en bevegelse i festspilbyen" - Rudi Nilsen (skulptur)
  • "Enter" - Janne Dalskjær Kristiansen (dans)

2003

  • "Vedheng på vandring" - Trippel (smykkekunst)
  • "ALTerEGO" - Nina Wester (teater)

2004

  • "Urbanic" med Erik Stifjell, Martin Jørgensen og Are Stifjell (lyd- og videoinstallasjon)
  • "Fremskritt" med Linn Kalseth og Håkan Lindgren (skulptur)

2005

  • "Importance of Being Elvis" med ungkunstgruppen Heureka, bestående av Ingvild Storhaug (sang), Marte Bjerke (manus/klarinett), Herborg Rundberg (klaver), Jørgen Karlstrøm (komponist og live-elektronikk)

2006

  • "Hekla Stålstrenga" med Tore Bruvoll, Andreas Amundsen, Inge Dulin, Lena Kristin Ellingsen, Ragnhild Furebotten, Hallgrim Hansegård, Magne Kleiveland og Sigurd Heide (musikk/dans)
  • "Secondhand Story" med Christine Malnes Mathisen (installasjon)
  • "Hotellrommet" med Maja Bugge(lydinstallasjon)

2007

  • "FinnBYinn" v/Maria Hatling og Anett Grønnern Olsen(installasjon)
  • "W Lomans Museum" v/ Asle Lauvland Pettersen og Lisa Helstrøm Jørgensen(scenografi)

2008

  • "Computer Love" v/Nasra Ali Omar (datamusikk)
  • "Verdens vakreste dag" v/Håvard Leero Nystad og Terese Einmo Jürgensen (ble gjennomført i 2009.) (dans/film)

2009

  • "På andre steder med Teater Mandelbrot"

2010

  • "Compact Living" v/Jenny Svensson (dans)

2011

  • "Åker" v/Kristin Holand (teater)
  • "Stille" v/Silje Halstensen (musikk/dans/film)

2012

  • "Water Walk" v/Jennifer Torrence (samtidsmusikk)

2013

  • "Hollow Earth" v/Emilija Skarnulyte og Tanya Busse (installasjon)
  • "Drivhuset" v/Bente Alice Westgård og Iselin Borgan (dans/musikk/performance)

2014

  • "Nordting» av Amund Sjølie Sveen med tidligere mottakere av Festspillenes Ungkunsttipend: Amund Sjølie Sveen, Liv Hanne Haugen, Erik Stifjell og Herborg Rundberg.
  • Åpningsforestilling og bestillingsverk i anledning de 50. Festspillene i Nord-Norge.

2015

  • "Of Fire and Ice» av Amelia Beavis-Harrison (performance)
  • «house art – art house» av Leah Asher og Eugen Kim (samtidsmusikk/performance)